Miejsce turnieju

Hala sportowa AON

ul. Czerwonych Beretów

/ ul. Frontowa – weście

na halę od obu ulic.

mapa dojazdu

Kontakt

Jacek Szafrański

tel./fax: +48 22 773 17 91

tel.kom.: +48 501 020 770

e-mail: victor@badminton.net.pl

Linki

Zbliżający się koniec roku 2005 sprzyja nastrojowi zadumy i podsumowań

HISTORIA  POWSTANIA OTWARTEGO CYKLU TURNIEJÓW

 GRAND  PRIX   Amatorów

W BADMINTONIE

 

Nazwa cyklu GRAND PRIX pochodzi od warszawskiej inicjatywy animatorów badmintona amatorskiego. Pierwszy turniej miał nazwę Grand Prix Warszawy i odbył się w 1977 w hali PZL Okęcie. Przez kolejne 15 lat forma tych turniejów podlegała ewolucji i coraz to nowszej konfiguracji ze względu na udział kolejnych osób w komitecie organizacyjnym. W roku 1992 ówczesny komitet organizacyjny zwrócił się z inicjatywą zaproszenia firmy VICTOR jako strategicznego sponsora tego cyklu i tak się to zaczęło. Od tego, więc roku cykl przybrał nazwę Grand Prix VICTOR’a i w tej formie trwał przez 25 lat. W roku 2017 pożegnaliśmy firmę Victor a jako strategicznego partnera zaprosiliśmy RSL i FZ FORZA. I od tego roku cykl turniejów Grand Prix przybrał nazwę

 RSL & FORZA Grand Prix Amatorów w Badmintonie

      W skład pierwszego komitetu organizacyjnego Grand Prix Amatorów weszli:

- Andrzej Janecki

- Mariusz Szmoniewski

- Jacek Szafrański.

 W latach 1996-2001 komitet działał w 2-osobowym składzie (bez Mariusza). Od roku 2002 z cyklem turniejów Grand Prix na stałe związał się sędzia Tomasz Rogowski . Niezależnie od prowadzenia większości turniejów jako sędzia główny Tomasz zaistniał również jako doradca przy komitecie uzupełniając absencję Andrzeja Janeckiego ,który w 2003 r zakończył współpracę organizacyjną z turniejami GP. W roku 2004  komitet zasilił swoją osobą Krzysztof Jakubowski zaś w roku 2007 przez krótki okres doradcą komitetu był Adam Czerwoniec. Ostatecznie zawiązany w roku 2004 3-osobowy komitet organizacyjny działa do roku 2014 w składzie:

Krzysztof Jakubowski

Tomasz Rogowski

Jacek Szafrański

Po tym roku całkowita odpowiedzialność za losy cyklu Grand Prix wziął Jacek Szafrański sponsorując turnieje swoja firmą SPORTIMPEX. W roku 2017 na sędziego głównego coraz częściej powoływany był Marek Krawczyk i on stał się jednocześnie osobą współpracującą i doradczą dla organizatora głównego.

 

Po opuszczeniu lokalizacji na Okęciu początkowym miejscem rozgrywania turniejów Grand Prix była sala w SP 330 w Warszawie przy ulicy Mandarynki. Od roku 2004 turnieje przeniesione zostały do Rembertowa na gościnną halę Akademii Obrony Narodowej.  W roku 2007 organizator zainwestował w specjalistyczne 3 maty do badmintona by stopniowo zwiększyć tę liczbę do 5-ciu co nadało nowego wydŸwięku turniejom i wyraŸnie poprawiły rangę zawodów oraz zadowolenie uczestników z jakości gry.

 

Co roku rośnie statystyczna średnia frekwencji uczestników turnieju. Co roku przybywa kilkudziesięciu nowych graczy.  Odwiedzają nas zawodnicy z całej Polski a w ostatnich latach również z zagranicy (Francja, Niemcy, Norwegia, Dania, Indonezja, Wietnam, Białoruś, Austria, Kanada). I choć turnieje Grand Prix Amatorów skierowane są głównie dla ruchu amatorskiego w badmintonie to coraz częściej budzą zainteresowanie również zawodników z licencjami PZBad. Z tego też powodu w roku 1998 ówczesny komitet podjął inicjatywę regulaminową stworzenia jednej z kategorii umożliwiającej start każdemu bez względu na status gracza jako amatora lub zawodnika profesjonalnego. Zafunkcjonowały zatem dwie kategorie OPEN i RUNNERS UP. Skorzystało z tej furtki wielu dawnych zawodowców badmintona zauważając wysoki poziom amatorów startujących  w Grand Prix. Sami zaś stali się atrakcyjnymi przeciwnikami dla coraz ambitniejszych amatorów. Z czasem powołana została nowa kategoria BEGINNERS obwarowana ścisłymi kryteriami przyjaznymi dla początkujących adeptów badmintona.

Dla wszystkich, którym statystyka przemawia do wyobraŸni najbardziej warto przytoczyć kilka liczb.

Oto dane statystyczne turniejów Grand Prix Amatorów za lata 1992-2017(maj):

£ączna ilość uczestników jacy przewinęli się przez cykl turniejów Grand Prix to:

                                               937

(pełna lista nazwisk uczestników dostępna na naszej stronie)

£ączna ilość turniejów 30-letniej historii :                                             284

£ączna ilość startujących   (osobo-starty)                                     10.596

średnia ilość zawodników w jednym turnieju                                       34

Max ilość zawodników w jednym turnieju  (22.03.2009)                        67

średnia ilość meczy rozgrywanych w jednym turnieju                         90

£ączna ilość meczy rozegrana w 30-letniej historii – ponad         22.000

 

Zapraszam wszystkich badmintonistów do udziału w naszych turniejach,